Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, to bardzo często występująca dolegliwość, która jeszcze do niedawna była uznawana za chorobę dyrektorską. Błędnie była ona bowiem wiązana jedynie ze stresem, który towarzyszy bardziej odpowiedzialnym stanowiskom w pracy (co też jest błędne, bowiem stres może dotyczyć także osób na niższych stanowiskach). Obecnie udowodniono, iż choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zdecydowanie najczęściej jest powodowana przez bakterię helicobacter pylori, którą zarażone jest ponad 75% populacji. Warto więc przyjrzeć się tej chorobie nieco bliżej aby rozwiać wszelkie wątpliwości wokół niej nagromadzone.
Co znajdziesz w treści artykułu
Czym objawia się choroba wrzodowa żołądka?
W wielu przypadkach, choroba wrzodowa żołądka nie daje żadnych specjalnych objawów. Jeśli zaś chodzi o te najbardziej charakterystyczne objawy to będzie to silny, piekący ból w okolicy nadbrzusza, najczęściej pojawiający się na czczo, lub też 2-3 godziny po posiłku. Ból ten najczęściej ustępuje natychmiast po spożyciu posiłku, lub też po spożyciu leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Często też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy objawia się uczuciem nieprzyjemnej pełności po posiłku, uczuciem wręcz rozpierania. Czasami nawet może dochodzić do wymiotów z tego powodu.
Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?
Wrzody żołądka i dwunastnicy to ograniczone ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą martwica i naciek zapalny. Najczęściej można je zaobserwować w opuszce dwunastnicy i żołądku, a o wiele rzadziej w dolnej części przełyku u w pętli dwunastnicy. Wynika ona przede wszystkim z zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi takimi jak pepsyna czy też kwas solny, a czynnikami ochronnymi, czyli prawidłowo ukrwiona błona śluzowa.
Skąd się biorą wrzody żołądka?
Tak jak już powiedzieliśmy, najczęściej, przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy będzie zakażenie bakterią helicobacter pylori. Bakteria ta produkuje toksyny, które są w stanie skutecznie uszkodzić błonę śluzową, przez co jest ona narażona na działanie kwasów żołądkowych. W wyniku kontaktu komórek żołądka, nie chronionych błoną śluzową, dochodzi do ich podrażnienia i wywołania stanu zapalnego. Ostatecznie dochodzi do owrzodzenia oraz martwicy w miejscu kontaktu kwasów żołądkowych z komórkami żołądka. W wyniku tego dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny, co wpływa na zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. W konsekwencji prowadzi to do jeszcze silniejszych stanów zapalnych i owrzodzenia.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, może być jednak całkiem skutecznie leczona. Przede wszystkim jednak, trzeba przeprowadzić odpowiednie badania lekarskie, które określą przyczyny ich powstania. Jeśli przyczyną będzie zakażenie helicobacter pylori, trzeba będzie koniecznie przeprowadzić antybiotykoterapię, aby pozbyć się bakterii. Jednocześnie trzeba będzie podawać leki łagodzące skutki wrzodów oraz zobojętniające kwasy żołądkowe. W kwestii leków, można zastosować różne leki dostępne bez recepty, zawierające kombinacje związków glinu, wapnia, magnezu i kwasu alginowego, bądź też blokery receptorów histaminowych (famotydyna, ranitydyna). Jeszcze większą skuteczność zapewniają inhibitory pompy protonowej (esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol). Hamują one wytwarzanie kwasu solnego przez pompę protonową w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka.
Pożyteczne w tym przypadku mogą się także okazać odpowiednio dobrane zioła na wrzody żołądka. Będą one w stanie skutecznie minimalizować negatywne odczucia związane z występowaniem choroby, oraz osłabiać powstawanie nowych wrzodów. W każdym jednak razie, zawsze trzeba będzie skontaktować się z lekarzem, aby dobrać właściwy sposób leczenia do poziomu zaawansowania choroby.
Podsumowanie.
Należy więc podkreślić, iż choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to bardzo poważna dolegliwość, która może znacznie obniżyć komfort naszego życia. Jej skuteczne leczenie będzie więc absolutnie niezbędne do tego, abyśmy mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jeśli więc występują jakiekolwiek objawy, cokolwiek, co może wskazywać iż pojawia się choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić badania i ustalić proces prawidłowego leczenia choroby.