Wśród hodowców i ogrodników amatorów panuje taki pogląd, że rhododendrony są dość łatwe w uprawie, jednak zdarza się, że choroby różaneczników nie oszczędzają. Decydując się na te krzewy należy zapewnić im optymalne warunki, takie jak dobrze osuszona, ale dość wilgotna gleba o odpowiednim pH. To, czego różaneczniki nie znoszą to ostre słońce i gliniaste podłoże.
Co znajdziesz w treści artykułu
Najczęstsze choroby różaneczników
Kiedy różanecznikom jest źle w danym miejscu, od razu można zauważyć, że ich liście stają się żółte. Powodów może być kilka, a ogólne przyczyny chorób różaneczników mogą być następujące:
- słabe nawodnienie – prawie wszystkie choroby różaneczników zaczynają się od złego nawodnienia, aby temu zaradzić należy podnieść krzew i poprawić strukturę gleby, można także przenieść ją w inne, lepsze miejsce, ale trzeba pamiętać o tym, żeby zrobić to zanim pojawią się problemu z korzeniami;
- zbyt głębokie nasadzenie – korzenie powinny znajdować się na lub tuż pod powierzchnią gleby. Jeśli nie można wyczuć bryły korzeniowej, oznacza to, że jest ona zasadzona zbyt głęboko. Nie można również pozwolić na to, aby stosy ściółki zakopały roślinę. Wystarczy maksymalnie 10 cm;
- zbyt alkaliczna gleba – kwasowość gleby mierzy się skalą pH, gdzie 7 oznacza glebę neutralną. Różaneczniki preferują pH gleby od 4 do 6. Jeśli gleba jest alkaliczna, trzeba zbudować podwyższone grządki i sadzić w glebie torfowej.
Choroby różaneczników mogą zacząć się od wyżej wymienionych czynników, ale oprócz tego krzewy mogą paść ofiarą chorób grzybiczych, np. mączniaka, opuchlaka truskawkowca czy skoczka kanarecznikowego. Obecność tych szkodników objawia się bladymi plamami na górnej powierzchni liścia, z odpowiadającymi im brązowymi/szarymi plamami poniżej, pojedynczymi nakłuciami lub charakterystycznymi wyżerami w kształcie litery U. Czasami zdarza się, że różaneczniki są zjadane przez gąsienice. Świadczą o tym malutkie otwory w liściach. Dobre jakościowo różaneczniki z profesjonalnych hodowli są znacznie bardziej odporne na różnego rodzaju choroby, niż te z marketów ogrodniczych.
Jak chronić różaneczniki?
Na choroby szczególnie wrażliwe są kwiaty różaneczników, które są narażone na różnego rodzaju grzyby. Aby temu zaradzić należy zacząć zwalczać problem od razu, kiedy zostanie dostrzeżony. W tym celu konieczny będzie odpowiedni oprysk. Należy także mieć świadomość tego, że większość chorób ma swój początek w nieodpowiedniej glebie i grzyby glebowe, które zarażają system korzeniowy rośliny, przez co krzew zaczyna powoli więdnąć, liście przybierają jasnozielony lub szarawy kolor i zwijają się, a porażony rododendron przestaje rosnąć.
Podsumowanie
Z całą pewnością różaneczniki stanowią piękną ozdobę ogrodu, ale żeby cieszyły oczy, należy o nie prawidłowo dbać, zapewnić im optymalne miejsce, glebę o odpowiednim pH i ochronę przed chorobami i szkodnikami. Dla początkującego ogrodnika może to stanowić nie małe wyzwanie, ale warto jest podjąć ten trud, ponieważ różaneczniki potrafią się odwdzięczyć ogromną ilością pięknych kwiatów i wspaniałym zapachem.