Sprawne a przede wszystkim skuteczne leczenie łuszczycy, ma na celu umożliwienie choremu w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Łuszczyca jest chorobą poważną, bardzo negatywnie wpływającą na poziom komfortu naszego życia. Choroba ta charakteryzuje się wyraźnymi i nieestetycznymi zmianami skórnymi, wpływającymi na nasze poczucie komfortu. Ponadto, trzeba także pamiętać, iż jest to choroba o nie do końca określonych przyczynach. Niemniej jednak, leczenie łuszczycy jest jak najbardziej możliwe. Największą skuteczność leczenia można zaś osiągnąć w przypadku jak najszybszego jej wychwycenia.
Co znajdziesz w treści artykułu
Jak przebiega leczenie łuszczycy?
W zdecydowanej większości przypadków leczenie łuszczycy ma charakter miejscowy. Polega na stosowaniu odpowiednich leków oraz maści, mających na celu minimalizację zmian skórnych oraz zahamowanie postępu choroby. W najlepszym przypadku, chodzi o doprowadzenie do remisji choroby. Przede wszystkim kluczowe jest to, jak wielką przestrzeń zajęła choroba na skórze pacjenta.
Zmiany chorobowe nie zajmujące więcej niż 25% powierzchni skóry.
W tym przypadku leczenie łuszczycy będzie realizowane miejscowo, przy zastosowaniu następujących leków i preparatów medycznych:
- Preparaty keratolityczne
- Dziegcie
- Analogi witaminy D3
- Glikokortykosteroidy miejscowe
Zmiany chorobowe obejmujące powierzchnią większą niż 25%
Przy większych powierzchniach zmienionych chorobowo, koniecznym będzie leczenie nie tylko miejscowe, ale także leczenie ogólnoustrojowe. W tych przypadkach możemy wyróżnić następujące metody leczenia:
- Fototerapia
- Fotochemioterapia
- Leczenie cytostatyczne przy pomocy cytostatyków
- Cyklosporyna (lek immunosupresyjny)
- Retinoidy (w przypadku łuszczycy krostkowej)
Leczenie łuszczycy z zastosowanie ziół.
Warto także podkreślić, iż leczenie łuszczycy może być także realizowane przy pomocy odpowiednio dobranych leków ziołowych. Oczywiście, trzeba w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w prawidłowo dopasowane do wariantu choroby zioła na łuszczycę. Wdrożenie leków ziołowych ma na celu złagodzenie negatywnych objawów choroby. Tak aby możliwe stało się jeszcze łatwiejsze funkcjonowanie.
Nie bez znaczenia będzie także styl życia chorego, bowiem na rozwój choroby mają wpływ także czynniki zewnętrzne. Mamy bowiem do czynienia z różnymi czynnikami środowiskowymi będącymi, wyzwalaczami łuszczycy. Tutaj na pierwszym miejscu jest wymieniania od lat bezsprzecznie nikotyna oraz alkohol. Tak więc, aby leczenie łuszczycy było jak najbardziej skuteczne, rezygnacja z tych używek będzie kluczowym działaniem chorego.
Podsumowanie.
Ostatecznie, możemy powiedzieć, iż leczenie łuszczycy, jak się okazuje, jest jak najbardziej możliwe. W jego wyniku możliwe doprowadzanie do stosunkowo trwałej remisji choroby. Oczywiście, najważniejsze będzie zdiagnozowanie poziomu zaawansowania choroby, oraz wdrożenie pewnych zmian w swoim stylu życia, aby osiągnąć jak najlepsze efekty leczenia i zapewnić sobie możliwość w miarę normalnego funkcjonowania mimo tak poważnej choroby.