Obecnie, ogrzewanie pompą ciepła, staje się jedną ze zdecydowanie najbardziej popularnych technologii grzewczych, stosowanych w zakresie ogrzewania domów jednorodzinnych. Jest to technologia przede wszystkim efektywna, ale co najważniejsze, także w pełni ekologiczna. W tym bowiem przypadku, mamy do czynienia z wykorzystaniem technologii odzysku ciepła z otoczenia, przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. Jedyne zanieczyszczenia powstają wiec tylko i wyłącznie w elektrowni. W każdym razie, ogrzewanie pompą ciepła staje się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, także w budynkach starego typu, które wystarczy odpowiednio do tej technologii dostosować.
Co znajdziesz w treści artykułu
Czy ogrzewanie pompą ciepła jest rzeczywiście technologią ekologiczną?
Wiele mówi się ostatnio o kwestii ekologii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem w wyniku ciągłego spalania węgla kamiennego, prowadzimy do poważnych zanieczyszczeń naszego środowiska naturalnego. Przestawienie się na ekologiczne źródła ogrzewania, z całą pewnością przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego naszej planety. Dzięki temu zaś, nasze codzienne życie zyska znacznie na komforcie. Powietrze, którym oddychamy, stanie się bardziej czyste i życiodajne. Przede wszystkim zaś, być możemy będziemy jeszcze mieć, jako ludzkość, szansę na to, aby uniknąć katastrofy klimatycznej, związanej z ocieplającym się w wyniku emisji CO2 do atmosfery, klimatem. Nie będzie to proste, niemniej jednak możliwe, zaś ogrzewanie pompą ciepła, na pewno jest dobrym krokiem w tym właśnie kierunku.
Jak wdrożyć ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła w starym budynku mieszkalnym?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest budowa nowego domu, w którym z góry zaplanujemy instalację z pompą ciepła w roli głównej. W takich przypadkach, ogrzewanie pompą ciepła będzie w stu procentach efektywne i oszczędne. Niemniej, w budynkach już istniejących, starszych, także mamy takie możliwości. Przede wszystkim jednak, musimy tutaj przeprowadzić termomodernizację budynku w pierwszej kolejności. Wynika to z faktu tego, iż ogrzewanie pompą ciepła jest technologią specyficzną. Czynnik grzewczy w instalacjach tego typu nie będzie przekraczać temperatury 40 stopni Celsjusza, a to w starych budynkach jest zdecydowanie zbyt niskie. Na standardowych grzejnikach ściennych w starych budynkach, będziemy najczęściej utrzymywać temperaturę na poziomie około 50-70 stopni Celsjusza. Dlatego też, niezbędne będą nam również grzejniki niskotemperaturowe do współpracy z pompą ciepła.
Są to specjalnie dostosowane do współpracy z pompą ciepła grzejniki, które potrafią w efektywny sposób wykorzystać ciepło czynnika grzewczego i przekazać je do otoczenia. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami, niemniej jednak ekologiczne ogrzewanie pompą ciepła nie ma być w założeniu tanie w przygotowaniu i eksploatacji. Głównym założeniem jest tutaj minimalizacja zanieczyszczenia środowiska.
Podsumowanie.
Trzeba więc powiedzieć, iż ogrzewanie pompą ciepła, możemy wdrożyć zarówno w budynkach starych, jak również, a może nawet przede wszystkim, w budynkach nowych. Jest to technologia korzystna a przede wszystkim oszczędna i w pełni ekologiczna. Warto więc przemyśleć możliwość jej wdrożenia także w swoim domu jednorodzinnym. Tym bardziej, iż z całą pewnością już za kilka lat, piece węglowe i tak będziemy musieli wyeliminować z codziennego użytku.