Piesza turystyka w Tatrach

turystyka

Z powodu koronawirusa najmocniej ucierpiała turystyka. Zamknięcie hoteli i restauracji potężnie odbiło się na przedsiębiorcach, ale także na każdym z nas. Ograniczenia źle wpływają na ogólne samopoczucie, ale także na poczucie bezpieczeństwa i wolności. W czasach, kiedy zaplanowanie wyjazdu na zagraniczne wakacje jest obarczone dużym ryzykiem, turystyka krajowa przeżywa prawdziwy rozkwit, a wiosenna wycieczka w Tatry Zachodnie może być wspaniałym przeżyciem.

Czym są szlaki turystyczne?

Mówiąc o Tatrzańskim Parku Narodowym warto przytoczyć pewną liczbę. To 275 km oznakowanych szlaków turystycznych, posiadających różne stopnie trudności i zaawansowania: można wybrać trasę bardzo łatwą, aż po taką, która wymagać będzie specjalnego sprzętu i zabezpieczeń. Turystyka w Tatrach może być w formie indywidualnej, ale można także zdecydować się na przewodnika. Warto także zwrócić uwagę, że w Tatrzańskim Parku Narodowym większość szlaków biegnie w oba kierunki, natomiast tylko nieliczne są jednokierunkowe.

Turystyka górska ma zasady – oznakowania szlaków

W Polsce szlaki turystyczne się znakuje, używając do tego celu pięciu kolorów: czarnego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego. Wielu ludzi myśli, że te barwy odzwierciedlają stopień trudności, ale w rzeczywistość służą do identyfikowania danego szlaku w terenie. Czasami może się tak zdarzyć, że na pewnym odcinku trasy nie będzie oznaczenia. Wynikać może to z trudnych warunków, dlatego przed wyprawą koniecznie trzeba zapoznać się z przebiegiem szlaku, który planujemy pokonać.

Idąc w góry dobrze jest mieć ze sobą papierową mapę, bo jak wiadomo, w terenie często zawodzi elektronika i smartfon z aplikacją może okazać się bezużyteczny. Jeśli chodzi o oznakowanie szlaków to często umieszcza się na nich także kierunkowskazy, które znajdują się na początku i na końcu oraz na skrzyżowaniach. Znaki są podpisane nazwą punktów docelowych i zawierają informacje o orientacyjnym czasie potrzebnym na pokonanie drogi.

Co warto wiedzieć o Tatrach Zachodnich?

Piesza turystyka, zwłaszcza w Tatry jest powszechnie lubiana i chętnie wybierana przez zdecydowaną większość ludzi, ale czy każdy, kto tam jedzie zastanawia się jakimi górami są Tatry Zachodnie? Niektórzy utożsamiają Tatry z Zakopanem i białym misiem na Krupówkach, a przecież te góry to znacznie więcej. Na terenie naszego kraju znajdują się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Te pierwsze są zbudowane z wapieni przepuszczających wodę, dlatego można znaleźć tu liczne jaskinie. Swoją drogą, turystyka polegając na eksplorowaniu jaskiń także jest bardzo atrakcyjna.

Podsumowanie

Turystyka jest bardzo szeroko pojęta dziedziną, ale ogromna popularnością cieszy się ta w odmianie pieszej, zwłaszcza w góry. Szczególnie Tatry przyciągają do siebie tłumy z całej Polski. Z całą pewnością Tatrzański Park Narodowy jest najpopularniejszym miejscem na turystycznej mapie naszego kraju, zarówno latem, jak i zimą.

uppu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *