Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż uprawa Różanecznika w ogrodzie, jest całkiem prosta i mało wymagająca. Są to bowiem rośliny mało wybredne. Nie potrzebują żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy też częstego nawożenia. Radzą sobie doskonale w naszych warunkach. Musimy jednakże pamiętać o tym, aby prawidłowo wybrać odmiany do uprawy ogrodowej. Nie wszystkie bowiem z nich będą w stanie przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej. Ogólnie, aby nasza uprawa Różanecznika w ogrodzie była jak najbardziej udana, będziemy musieli spełnić trzy, podstawowe warunki. Jakie? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.
Co znajdziesz w treści artykułu
Co zrobić, aby uprawa Różanecznika w ogrodzie była udana?
Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie odmiany tych roślin, nadają się do nasady ogrodowej. Niektóre z nich po prostu nie będą w stanie przetrwać zimy, kiedy temperatury spadają znacznie poniżej zera. Trzeba będzie więc w pierwszej kolejności wybrać odmiany mrozoodporne, dostosowane do przetrwania w warunkach mrozu sięgającego nawet dwudziestu stopni poniżej zera. Takie bowiem temperatury zdarzają się w naszym kraju. Pozostałe odmiany, które nie radzą sobie w tak niskich temperaturach w dalszym ciągu także możemy uprawiać. Musimy jednak zdecydować się na uprawę doniczkową. Pozwoli nam to, na wystawianie roślin na sezon letni do ogrodu, zaś na zimę będziemy mogli je schować przed mrozem w piwnicy czy też w garażu.
Musimy też bardzo starannie wybrać miejsce przyszłego nasadzenia. Rhododendrony lubią stanowiska zacienione i osłonięte. Dlatego też, jednym z lepszych i bardziej polecanych rozwiązań, jest wybór stanowiska nasadzenia tuż obok innych, nieco większych roślin ogrodowych. Trzeba jedynie pamiętać, aby rośliny charakteryzowały się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu bowiem, nie będą zabierać wody i substancji odżywczych naszym Różanecznikom, które charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym.
Ostatecznie, musimy jeszcze przygotować odpowiednią glebę, aby nasza uprawa Różanecznika w ogrodzie mogła przebiegać bez zakłóceń. Tutaj trzeba zmieszać ze sobą w równych proporcjach korę sosnową, nie odkwaszony torf i klasyczny kompost. Tak przygotowaną mieszanką należy wypełnić dołek o głębokości około pół metra i średnicy nieco ponad pół metra (będzie to też zależne od wielkości sadzonek). Teraz możemy przystąpić już do sadzenia naszych Różaneczników na swoich stanowiskach.
Prace pielęgnacyjne.
Bardzo wielką zaletą jest także to, iż uprawa Różaneczników w ogrodzie, nie wymaga od nas zbyt wiele czasu na prace pielęgnacyjne. Musimy w zasadzie zadbać jedynie o prawidłowe nawodnienie roślin. Jest to ważne w dwóch przypadkach. Kiedy w okresie letnim brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. Oraz w czasie jesiennym, kiedy Różaneczniki przygotowują się przetrwania zimy.
Podsumowanie.
Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż przydomowa hodowla Różaneczników jest zajęciem stosunkowo prostym. Na tyle prostym, iż bez większych problemów poradzi sobie z nim każdy z nas. Wystarczy przestrzegać trzech powyższych wskazówek, a na pewno osiągniemy ciekawe i zadowalające efekty. Poza tym, uprawa Różanecznika w ogrodzie, nie będzie wymagać od nas niczego więcej. Większość czasu, będziemy więc mogli spędzić na relaksowaniu się w ogrodzie, a nie na ciągłych pracach pielęgnacyjnych przy naszych roślinach.