Wytwarzanie brykietu z trocin, jest procesem stosunkowo prostym, aczkolwiek dość zaawansowanym technologicznie. Nowoczesne maszyny, brykieciarki, pozwalają nam wytwarzać brykiet z trocin w różnych formach i kształtach, co pozwala na jego spalanie w zróżnicowanych technologicznie kotłach grzewczych i kominkach. Przede wszystkim jednak, jest to materiał w pełni ekologiczny, zapewniający nam znaczne ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w procesie jego spalania. Można nawet powiedzieć, iż z tego właśnie względu, wytwarzanie brykietu z trocin jest obecnie bardzo istotnym elementem gospodarki wielu państw, w których przemysł drzewny odgrywa istotną rolę.
Co znajdziesz w treści artykułu
Jak przebiega wytwarzanie brykietu z trocin?
Samo wytwarzanie brykietu z trocin nie jest niczym skomplikowanym. Niezbędne jest tylko posiadanie odpowiednio dobrej, w pełni profesjonalnej brykieciarki Briklis, która zagwarantuje doskonałe warunki pracy. Przede wszystkim, pozwala na wytwarzanie brykietu z trocin, wiórów oraz zrębków drzewnych. Niektóre modele brykieciarek Briklis, są dodatkowo wyposażone w komorę suszarni, aby materiał przeznaczony do produkcji brykietu, uprzednio jeszcze wysuszyć. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem zbyt duży poziom wilgotności materiału wsadowego, prowadzi do nieprawidłowego sklejania się brykietów. W procesie tym bowiem, pod wysokim ciśnieniem i przy użyciu wysokiej temperatury, wyciskana z drzewa jest naturalna żywica, która stanowi tutaj lepiszcze. Nadmierne ilości wilgoci będą więc prowadzić do osłabienia wiązań pomiędzy cząstkami brykietu.
Niezbędna infrastruktura produkcyjna.
Kluczową więc kwestią w tym przypadku, będzie prawidłowe przygotowanie, niezbędnej infrastruktury produkcyjnej oraz magazynowej. Tak, aby wytwarzanie brykietu z trocin mogło przebiegać w idealnych, perfekcyjnych wręcz warunkach. Jest to bardzo ważne, bowiem im lepsze warunki zostaną stworzone, tym lepszą jakość wytwarzanego brykietu będzie można osiągnąć. Trzeba więc zadbać o to, aby w pomieszczeniach magazynowych, jak i produkcyjnych, odseparować całą wilgoć. Pomieszczenia te powinny być odpowiednie wentylowane i izolowane od otoczenia. Tak, aby nie było możliwe zawilgocenie materiału wsadowego, czy też gotowego już brykietu drzewnego.
Można więc powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu z trocin, będzie wymagać pewnych inwestycji infrastrukturalnych. Jeśli wszystko będzie przygotowane w pełni prawidłowo, to gotowy wyrób, czyli brykiet z trocin, będzie bardzo dobrej jakości, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.
Podsumowanie.
Reasumując, trzeba przyznać, iż wytwarzanie brykietu z trocin nie jest procesem skomplikowanym. Aczkolwiek zastosowane maszyny do jego produkcji, to nowoczesne i zaawansowane technologicznie urządzenia. Dzięki temu, sam proces jest prosty w obsłudze, a wytwarzany brykiet drzewny, jest bardzo dobrej jakości. Jego spalanie nie generuje tak dużych ilości zanieczyszczeń, jak to ma miejsce w przypadku węgla kamiennego. Jest to więc materiał ekologiczny, zapewniający nam dobre warunki grzewcze i niski poziom generowanego zanieczyszczenia środowiska.